K

Kekova’ya Nasıl Gidilir?

Kekova’ya Nasıl Gidilir?

Bölge çok fazla girintili çıkıntılı yer şekillerine sahip olduğundan dolayı ulaşım kısıtlı olarak sağlanabilmektedir. Demre, Kaş ve Fethiye’den kalkış yapan tekne ve yatlar yardımıyla bu eşsiz bölgeye ulaşım sağlanabilmektedir. Akdeniz’in en temiz denizine sahip olan Kekova bölgesinde Kaş, Demre ve Fethiye’den kalkan tekne ve yatların durakladıkları koylar bulunmaktadır.


Ülkemizin eşsiz doğa güzelliklerine ve tarihi mirasına sahip olan bu güzel bölgesine günübirlik tekne turları düzenlenmektedir. Düzenlenen bu turda Kekova bölgesinde yer alan Aperlai, Akvaryum Koyu, Kocakarı Koyu,Kekova Batık Şehir, Buzağılık, Gök Kaya Koyu, Salyangoz Koyu, Burç Koyu gibi eşsiz koylara ve bölgede yer alan Kaleköy ve Üçağız gibi yerleşim merkezlerine uğranmaktadır.


Kekova’ya gidebilmek için bölgede bulunan tek yerleşim merkezi olmaları bakımından Kaleköy ve Üçağız köylerine mutlaka uğranmak zorundadır. Çünkü Kekova’ya ulaşım bu yerleşim merkezleri üzerinden sağlanmaktadır. Bu eşsiz bölgeyi gezip yakından görebilmek ve tarihe tanıklıkedebilmek için kaşa giderek bir tekne turu satın alınabileceği gibi farklı ulaşım seçenekleri de kullanılabilmektedir. Fakat kaş tan bir tekne turu kiralayarak Kekova’ya yaklaşık üç saatte gidilebilmektedir.


Kaleköy gidebilmek için ise yerleşim merkezinin arkasına kadar uzanan yola araç ile gelinip yaklaşık on dakika yürümek gerekmektedir. Kaleköy sarp bir yamaca kurulmuş bir yerleşim merkezi olduğundan dolayı araçladirek ulaşım sağlanamamaktadır. Bunun dışında kaş limanından tekne kiralamak suretiyle de Kaleköy’e ulaşım sağlanabilmektedir. Ya da Demre den tekne kiralayarak Kaleköy’e gidilebilmektedir.


Üçağız’a ise araç ile ulaşım kolay bir şekilde sağlanabilmektedir. Kaşa olan uzaklığı 34 kilometre olan yerleşim merkezine gelinip Üçağız limanından kalkan tekneler aracılığıyla Kekova da yer alan Gökkaya, Karalos ve batık şehre kolaylıkla gidilebilmektedir.


Eşsiz doğa güzelliklerine ve yüzyıllar öncesine ait tarihi mirasa sahip olan bu bölgeye Muğla üzerinden de gidilebilmektedir. Bunun için öncelikle Fethiye ye gelinmesi gerekmektedir. Fethiye-kaş yolunu kullanarak önce Demre ye daha sonra ise Kekova tabelası görüldükten sonra kavşaktan sağa dönülmesi gerekmektedir. Daha sonra ise hiçbir yere sapmadan 19 kilometre ilerleyip deniz kıyısına ulaşılmaktadır. Zaten deniz kıyısına ulaşıldığında Kekova’ya da ulaşılmış olunacaktır.


Antalya’dan Kekova’ya Ulaşım Nasıl Sağlanmaktadır?

Bölgeyi daha yakından görüp gezmek isteyenler eğer havayolu ulaşımını kullanacaksa Antalya Havalimanı veya Dalaman Havalimanını kullanabilmektedirler. Fakat karayolu ulaşımını tercih edeceklerse ve otobüsle ulaşım sağlanacaksa Kekova’ya en yakın olan otogar Kaş’ta bulunmaktadır. Fakat kaşa geldikten sonra Kekova’ya gidebilmek için toplu taşıma araçları mevcut değildir. Bu nedenle kaşa kadar otobüs ile gelenler ticari taksiyle Kekova’ya gidebilmektedirler.


Kekova ile Antalya havalimanı arası 175 kilometre uzaklık bulunmaktadır. Dolayısıyla Kekova’ya Antalya üzerinden gelmek isteyenler bu uzaklığı göz önünde bulundurarak karar vermelidir. Eğer Antalya Havalimanına geldikten sonra kişi araç kiralamayı düşünüyorsa Kemer-Kumluca yolundan bir yere sapmadan ilk olarak dermeye gelmeli daha sonra da Demre sanayi sitesini geçtikten sonra iki kilometre daha gidip görülen Kekova levhasından sola dönmeleri gerekmektedir. Daha sonra ise 15 kilometre hiçbir yere sapmadan deniz kenarına daha sonra da Kekova’nın yakınlarında bulunan Üçağız yerleşim merkezine kadar devam etmeleri gerekmektedir.


Kekova’ya otobüs yolculuğu yaparak gelmek isteyenler ilk olarak Antalya’ya geldikleri takdirde otogardan kalkan otobüsleri kullanarak Kekova’ya gidebilmektedirler. Belirli saatlerde kalkış yapan otobüsler takip edilerek bu bölgeye gelmek isteyenler yolculuklarını planlayabilmektedir. Otogardan 14.30 da kalkış yapan Antalya-Kekova otobüsüne binilerek Kekova’ya gidilebileceği gibi, Antalya’dan her saat başı kalkış yapan ve dermeye hareket eden otobüslerde tercih edilebilmektedir.